Biura nieruchomości w Koszalinie a sytuacja gospodarcza cz. 2

Pośrednicy w biurach nieruchomości w Koszalinie kilka miesięcy temu obserwowali duże zainteresowanie zakupem mieszkań w celach inwestycyjnych. Klienci widząc rosnące ceny nieruchomości gotowi byli zaciągnąć kredyt w celu zakupu mieszkania na wynajem. Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych zachęcało do ich zaciągania. Analitycy sprawdzili możliwości finansowe kredytobiorców, którzy przy praktycznie zerowych stawkach oprocentowania mieli dość dużą zdolność kredytową.

Brak zdolności kredytowej klientów biur nieruchomości w Koszalinie

W związku z bardzo wysoką i nadal rosnącą inflacją Rada Polityki Pieniężnej zaczęła regularnie podnosić stopy procentowe i zapowiedziała kolejne ich podnoszenie. W biurach nieruchomości w Koszalinie pojawili się klienci, którzy oglądając nieruchomości zaczęli mieć obawy czy będą mieli wystarczającą zdolność kredytową aby otrzymać w banku kredyt na oglądaną nieruchomość. Sytuacja bowiem na rynku kredytów hipotecznych drastycznie zmieniła się. Banki zaczęły sprawdzać zdolność kredytową przyszłych kredytobiorców, obliczenia zakładały dużo wyższe stopy procentowe od tych, które obowiązywały w dniu obliczeń.

biura nieruchomości Koszalin

Wiele osób musiało z zakupu mieszkania zrezygnować. Pomimo dużego zaangażowania pośredników z agencji nieruchomości w Koszalinie klienci nie mieli możliwości finansowych aby sfinalizować zakup. Niektórzy zdecydowali się na zakup dużo mniejszego mieszkania niż wcześniej planowali. Ich zdolność kredytowa po podwyższeniu stóp procentowych znacznie się obniżyła. Pośrednicy z biura nieruchomości w Koszalinie przygotowywali im nowe oferty, zawierające nieruchomości o zdecydowanie mniejszym metrażu. Klienci od nowa rozpoczęli poszukiwanie wymarzonego mieszkania. Na rynku nieruchomości małe mieszkania bardzo szybko znikały z oferty wszystkich agencji nieruchomości w Koszalinie. Niezależnie od ich stanu technicznego i wystroju.

Rezygnacje z zakupu mieszkania klientów agencji nieruchomości w Koszalinie

Dużo klientów biur nieruchomości w Koszalinie musiało zrezygnować z zakupu własnego mieszkania. Brak możliwości finansowych i zdolności kredytowej sprawiły, że muszą odłożyć jego zakup na później. Analitycy rynku nieruchomości zakładają, że ceny mieszkań nadal będą rosły. Związane jest to z podwyżkami cen materiałów budowlanych i robocizny. Zatem nie należy się spodziewać na rynku nieruchomości w najbliższym czasie niższych cen. Bez wątpienia zapotrzebowanie na mieszkania jest nadal bardzo duże i dopóki będą klienci, gotowi zapłacić cenę oferowaną na rynku dopóty ceny nie spadną. Proste reguły rynku związane z podażą i popytem będą kształtowały w najbliższym czasie rynek nieruchomości.

Facebook