Biura nieruchomości w Koszalinie a sytuacja gospodarcza cz. 1

Rynek nieruchomości mocno uzależniony jest od sytuacji panującej w gospodarce. Bez wątpienia na wzrost cen, popyt czy spadek sprzedaży ma wpływ sytuacja polityczno-społeczno-gospodarczą. W ostatnim czasie jest ona dość skomplikowana. Pandemia sprawiała, że wiele firm straciło płynność finansową i nie udało się ich uratować. Inne z większymi zasobami przetrwały i zaczęły odrabiać straty. Problemy dotknęły także biura nieruchomości w Koszalinie, ponieważ ich sytuacja powiązana jest bezpośrednio z całym rynkiem nieruchomości w mieście. Kiedy wydawało się, że rynek nieruchomości pod koniec obostrzeń związanych z pandemią wychodzi na prostą, nieoczekiwanie wybuchł konflikt rosyjsko-ukraiński, który ponownie zdestabilizował rynek nieruchomości.

agencje nieruchomości Koszalin

Wzrost cen za metr kwadratowy w mieszkaniach wystawionych na sprzedaż w agencjach nieruchomości w Koszalinie

Branża budowlana od kilka lat zdominowana była bowiem przez obywateli z Ukrainy, którzy po wybuchu konfliktu wrócili do własnego kraju walczyć o swoją ojczyznę. Deweloperzy stracili wielu pracowników, ucierpiała także branża remontowa. Znacznie wzrosły ceny układania paneli, płytek i innych prac budowlanych oraz wydłużyły się terminy. Miało to zapewne wpływ na wzrost cen mieszkań wystawionych w biurach nieruchomości w Koszalinie do sprzedaży. W związku z dużym popytem na mieszkania i perspektywą kolejnych podwyżek nawet mieszkania do remontu cieszyły się coraz większym zainteresowaniem Klienci do ceny nieruchomości doliczali wstępnie skalkulowaną cenę remontu mieszkania lub domu. Ceny nowych mieszkań od kilku lat rosły, w ślad za nimi podnosili ceny także właściciele mieszkań na rynku wtórnym.

Ogromny popyt na mieszkania na wynajem w biurach nieruchomości w Koszalinie

Osoby obserwujące rynek nieruchomości posiadające oszczędności decydowały się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych. Bardzo niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawiło, że oszczędzający w nich klienci zaczęli szukać innych rozwiązań. Rynek nieruchomości w dłuższej perspektywie czasowej zawsze przynosił wymierne korzyści dlatego wielu na niego postanowiło postawić. Zyski z wynajmu mieszkania są nieporównywalnie wyższe nić odsetki z lokat bankowych. Bardzo szybko okazało się, że osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych nie miały problemu z jego wynajmem. Duży napływ do Polski uchodźców z Ukrainy spowodował, że praktycznie wszystkie dostępne mieszkania na wynajem w biurach nieruchomości w Koszalinie znalazły lokatorów. Jednocześnie ceny wynajmu znacznie wzrosły.

Facebook